TOPEKA - The Kansas Volleyball Association is out with their All-State volleyball teams.
TMP-Marianβs Kassidi Yost is a
first-team pick and fellow junior teammate Emilee Lane is on the second team in
Class 3A. Phillipsburgβs Heather Schemper is also on the first team.
Smith Center's Tallon Rentschler is a first-team pick in Class 2A. Teammate Ashlyn Long is on the second-team along with Tregoβs Lili Shubert. Smith Center's Nick Linn is the 2A Coach of the Year.
Victoriaβs Kassi Weber is on the first team in 1A Division I.
KVA All-State teams
Class 1A Division 1
FIRST TEAM
Kassidy Nixon Central Plains 5β8β MB/S JR
Ryenne Cunningham Central Plains 5β10β MB SR
Avery Deters Centralia 5β7β OH JR
Brooklyn Jones Lebo 5β8β OH/MB SO
Abby Peek Lebo 5β4β S/OH JR
Darby Smith St. John-Hudson 5β9β MB JR
Kassi Weber Victoria 5β9β OH JR
SECOND TEAM
Presli Harts Pratt-Skyline 5β11β MB SO
Payton Meyer St. John-Hudson 5β5β S JR
Cadence Nondorf Sylvan-Lucas 5β9β MB SR
Lexi Oeser Central Plains 5β7β OH SR
Demi Schrader Lebo 5β10β OH SR
Daelyn Winters Burlingame 5β5β S/OH JR
Aubrey Young Pretty Prairie 5β6β S/OH JR
HONORABLE MENTION
Kady Anschutz Pratt-Skyline 5β6β S SO
Lily Boughfman Little River 6β1β OH JR
Meghan Brockmeier Rural Vista 5β7β OH SR
Kaleigh Guhr Goessel 5β1β S JR
Marley Heins Olpe 5β7β OH SR
Addi Heinson Kiowa County 5β8β OH JR
Brooke Lewis Burlingame 5β5β OH JR
Player of the Year: Kassidy Nixon, Central Plains
Coach of the Year: Lisa Crites, Central Plains
Class 1A Division 2
FIRST TEAM
Ceegan Atkins Hanover 5β9β OH SO
Avery Behrends Hanover 5β6β S JR
Madeline Boman Central Christian 5β7β RS SR
Madison Bruna Hanover 5β10β MB JR
Samantha Dark Attica 5β5β S/OH SR
Mia Morrow Saint Francis 5β4β OH JR
Livia Schultz Wheatland-Grinnell 5β9β OH JR
SECOND TEAM
Anna Godek Wheatland-Grinnell 5β7β S JR
Emma Johnson Saint Francis 5β8β S/RS SR
Tamara Lozoya Attica 5β5β S/OH/MB JR
Kassie Miller Golden Plains 5β5β S/OH JR
Kyrah Peters Linn 5β7β OH JR
Samantha Ramsey Central Christian 5β11β OH JR
Josie Weers Southern Coffey County 5β7β OH/MB SO
HONORABLE MENTION
Aubreigh Haxton Argonia 6β1β OH/MB SR
Jaci Howell Attica 5β4β L SR
Allison Jueneman Hanover 5β7β OH JR
Morgan Meyers Cunningham 5β6β L SR
Reagan Osterhaus Wetmore 6β1β OH SR
Kayleigh Rausch Attica 5β6β OH/MB SR
Kirsten Schroeder Wheatland-Grinnell 5β9β OH SR
Player of the Year: Ceegan Atkins, Hanover
Coach of the Year: Melissa Holle, Hanover
Class 2A
FIRST TEAM
Katrina Davis Heritage Christian 5β9β S SR
Alyssa Hunter Belle Plaine 5β9β MB SR
Addison Pelham Maranatha Christian 6β1β OH SR
Tallon Rentschler Smith Center 6β0β MB JR
Jessica Saunders Hillsboro 5β11β MB SR
Lauren Schutter Wabaunsee 6β1β MB JR
Millie Stockard St. Maryβs-Colgan 5β8β S/OH SR
SECOND TEAM
Kaitlin Crossland St. Maryβs-Colgan 5β7β S/OH SR
Ashlyn Long Smith Center 5β10β OH JR
Torrance Lovesee Bluestem 5β10β OH/MB SR
Mya Maxwell Ellinwood 5β7β S/OH SR
Alli Puetz Garden Plain 5β8β OH SR
Lili Shubert Trego Community 5β9β OH/S S
Rachel Van Gorp Heritage Christian 5β7β OH FR
HONORABLE MENTION
Cy Rae Campbell Heritage Christian 5β11β MB FR
Brooke Hammond Garden Plain 5β8β OH JR
Alissa Heskamp Spearville 5β5β L SR
Carrie Roe Herington 5β9β OH SR
Sammie Saunders Hillsboro 5β7β OH JR
Kinsey Schneider Jefferson County North 5β7β OH SR
Emma Toerber Valley Heights 5β10β OH SR
Player of the Year: Katrina Davis, Heritage Christian Academy
Coach of the Year: Nick Linn, Smith Center
Class 3A
FIRST TEAM
Abby Rose Smoky Valley 6β0β MB JR
Austin Broadie Trinity Academy 6β1β OH SR
Ivy Fink Royal Valley 5β9β OH SR
Leah Renyer Sabetha 5β9β OH SR
Heather Schemper Phillipsburg 5β11β MB/S SO
Melinna Schumann Sabetha 5β8β OH SR|
Kassidi Yost TMP-Marian 5β8β S JR
SECOND TEAM
Alex Coopman West Franklin 6β1β MB SR
Ainsley Corwine West Franklin 5β6β S SR
Addy Holthaus Nemaha Central 5β10β OH SO
Emily Krebs Sabetha 5β4β S JR
Emilee Lane TMP-Marian 6β1β OH JR
Kylee Scheer Cheney 5β8β OPP/RS SR
Brooke Wewe Cheney 5β5β S JR
HONORABLE MENTION
Bri Franklin Smoky Valley 5β11β MB SR
Ellington Hogle Silver Lake 5β6β OH SR
McKinley Johnson Smoky Valley 5β4β S SR
Emma McKinsey Royal Valley 5β9β S SR
Jacy Thomasson Riverton 5β11β MB SO
Makenzie Travis Beloit 5β8β S/OPP JR
Camryn Wessel Sabetha 5β9β MB SR
Player of the Year: Abby Rose, Smoky Valley
Coach of the Year: Abby Stueve, Sabetha
Class 4A
FIRST TEAM
Payton Verhulst Bishop Miege 6β1β OH SR
Katie Berg McPherson 6β3β OH SR
Katelyn Fairchild Andale 5β9β OH SR
McKenzie Fairchild Andale 5β10β MB SO
Ella Martin Bishop Miege 5β10β OH/OPP SR
Rhian Swanson McPherson 6β0β OH JR
Darby Weidl Ottawa 5β6β OH SR
SECOND TEAM
Annabeth Baalmann Andale 5β9β S/OPP JR
Kenzie Cooper Wamego 5β8β OH SR
Clara Edwards Clay Center 6β0β MB SR
Kirsten Evans Ottawa 5β8β S JR
Erin Garr Bishop Miege 6β0β OH/OPP SR
Corinna McMullen Louisburg 5β7β S/OH JR
Maddie Schrandt Andale 5β10β OH SO
HONORABLE MENTION
Leah Bentley Buhler 5β6β L SR
Laci Beougher Circle 5β11β OH SR
Brette Doile McPherson 5β4β S JR
Jadyn Jackson Augusta 5β8β S SR
Ava Jones Nickerson 6β2β MB SO
Brynne Noland Clearwater 5β10β OH SR
Carleigh Pritchard Louisburg 6β2β MB SR
Player of the Year: Payton Verhulst, Bishop Miege
Coach of the Year: Kathleen Rush, Bishop Miege
Class 5A
FIRST TEAM
Caroline Bien St. Thomas Aquinas 6β0β OH SR
Ella Larkin Bishop Carroll 5β10β S/OH SR
Ashlyn Lovett St. James Academy 5β9β L SR
Ava Martin St. Thomas Aquinas 6β1β OH JR
Asha Regier Newton 5β9β OH SR
Camryn Turner Seaman 5β7β S/RS SR
Olivia Mae Van Der Werff Lansing 5β11β OH JR
SECOND TEAM
Justine Bichelmeyer St. James Academy 6β2β MB SR
Caitlin Bishop Lansing 5β8β S JR
Riley Daugherty Bishop Carroll 5β10β OH SR
Kamryn Farris Lansing 5β11β L JR
Laurel Jones Maize South 6β1β S/RS SR
Olivia Lovett St. James Academy 5β11β OH SR
Jaden Ravnsborg Mill Valley 5β6β L/OH SR
HONORABLE MENTION
Keyanna Cruse Bonner Springs 6β0β OH SR
Tyler Cullor St. Thomas Aquinas 5β10β OH SR
Betsy Goodenow St. Thomas Aquinas 5β11β RS SO
Iyannah Jackson Lansing 6β1β MB JR
Ava Spachek St. James Academy 5β10β OH FR
Jalyn Stevenson Spring Hill 5β10β OH SR
Brooke Stonestreet De Soto 5β11β OH/L SR
Player of the Year: Caroline Bien, Saint Thomas Aquinas
Coach of the Year: Sarah Ikenberry, Saint Thomas Aquinas
Class 6A
FIRST TEAM
Alyssa Miller Blue Valley West 5β10β S SR
Morgan Colangelo Blue Valley West 5β1β L JR
Brooklyn DeLeye Washburn Rural 6β2β OH SO
Courtney Jackson Olathe Northwest 5β9β S SR
Skyler Pierce Olathe Northwest 6β1β OH FR
Taylor Stockman Blue Valley West 5β11β RS JR
Kendra Wait Gardner-Edgerton 5β10β S SR
SECOND TEAM
Sarah Bingham Shawnee Mission East 6β3β OH SR
Julia Headley Olathe Northwest 6β2β MB FR
Jillian Huckabey Olathe Northwest 5β11β OH FR
Brooke Leiker Blue Valley West 6β0β OH JR
Taylor McCarthy Shawnee Mission Northwest 5β10β OH SR
Taylor Russell Washburn Rural 5β11β RS JR
Sawyer Thomsen Lawrence Free State 6β2β MB SO
HONORABLE MENTION
Julie Calzonetti Garden City 5β10β OH SR
Zoe Canfield Washburn Rural 5β9β S/RS FR
Reanne Debose Shawnee Mission Northwest 6β0β OH SR
Jasmine Dulan Blue Valley North 5β8β OH JR
Vivian Kiefer Shawnee Mission Northwest 5β5β L JR
Emily Slightom Olathe Northwest 5β6β L JR
Rylee Unruh Lawrence Free State 5β11β S SO
Player of the Year: Alyssa Miller, Blue Valley West
Coach of the Year: Jessica Horstick, Blue Valley West