Mar 05, 2021 12:20 PM

🏀 Hays Post Scoreboard, Mar. 4

Posted Mar 05, 2021 12:20 PM

The Hays Post Scoreboard is brought to you by Discount Siding Supply, Glassman Corp., HaysMed and Doctors Without Delay.

-------

BOYS PREP BASKETBALL

Class 2A

WaKeeney Sub-State Semifinal

Ellis 53, Trego 43

Hoxie 53, Hill City 47

Other Sub-State Semifinals

Belle Plaine 61, West Elk 54

Berean Academy 52, Central Heights 39

Ellinwood 49, Medicine Lodge 42

Erie 45, Pittsburg Colgan 39

Garden Plain 49, Conway Springs 41

Hillsboro 54, Moundridge 35

Hutchinson Trinity 61, Salina Sacred Heart 55

Lyndon 56, Chase County 26

Mission Valley 84, Heritage Christian 64

Riverside 56, Maur Hill - Mount Academy 47

Sterling 55, Stanton County 27

Uniontown 44, Southeast 20

Valley Falls 53, Valley Heights 33

Wabaunsee 51, Jefferson North 41

GIRLS PREP BASKETBALL

Class 1A Division I

Ingalls Sub-State Semifinal

Quinter 53, Victoria 47

Hodgeman County 42, Ness City 31

Osborne Sub-State Semifinal

Oberlin-Decatur 42, Thunder Ridge 28

Osborne 59, Stockton 30

Other Sub-State Semifinals

Bucklin 56, South Gray 48

Burlingame 47, Lebo 45, OT

Clifton-Clyde 45, Jackson Heights 36

Doniphan West 57, Frankfort 55

Flinthills 43, Burden Central 33

Little River 49, Goessel 34

Norwich 40, St. John 36

Olpe 67, Cair Paravel 19

Pretty Prairie 56, Pratt Skyline 26

Rural Vista 45, Sylvan-Lucas 38

South Central 40, Kiowa County 28

Udall 38, Oxford 27

Class 1A Division II

Dighton Sub-State Semifinal

Dighton 53, Wheatland-Grinnell 45, OT

Weskan 40, Wallace County 22

Rexford-Golden Plains Sub-State Semifinals

Golden Plains 43, Cheylin 26

St. Francis 43, Logan/Palco 28

Other Sub-State Semifinals

Ashland 57, Moscow 22

Central Plains 70, Hartford 18

Cunningham 46, Attica 37

Elyria Christian 37, Centre 16

Hanover 72, BV Randolph 38

Hutchinson Central Christian 50, Argonia 42

Pawnee Heights 53, Rolla 10

St. John's Beloit-Tipton 52, Wakefield 37

St. Paul 43, Southern Coffey 17

Tescott 31, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 23

Waverly 52, Marais des Cygnes Valley 25

Wetmore 34, Linn 30

Class 3A

Norton Sub-State Semifinal

Hays-TMP-Marian 48, Goodland 46

Phillipsburg 49, Norton 36

Cheney 60, Wichita Trinity 40

Cimarron 51, Scott City 44

Eureka 57, Wichita Collegiate 50

Frontenac 49, Galena 35

Girard 62, Cherryvale 58

Halstead 37, Haven 27

Hesston 49, Southeast Saline 39

Hugoton 68, Holcomb 23

Nemaha Central 60, Jefferson West 37

Osawatomie 92, Perry-Lecompton 56

Riley County 31, Rock Creek 19

Sabetha 44, Royal Valley 41, OT

Silver Lake 34, Osage City 24

Wellsville 46, Anderson County 39