May 05, 2020 11:12 AM

KBCA names Mr. and Miss Kansas Basketball

Posted May 05, 2020 11:12 AM

Central Plains’ Emily Ryan has been named Miss Kansas Basketball by the Kansas Basketball Coaches Association. The Iowa State signee was a four-time all-state pick and became only the third Kansas player to score over 3,000 points in hear career while never losing a high school game. 

Ryan averaged a state-high 29.5 points per game her senior year while helping the Oilers extend their win streak to 136 games, the longest in the country. 

Andover Central’s Xavier Bell if Mr. Kansas Basketball. Bell averaged 24.5 points and 7.3 rebounds this past season. The 5A Player of the Year has signed with Division I Drexel.

OTHER AWARDS

Middle school girls coach of the year: Jamie Minneman, Marysville, eighth grade

Middle school boys coach of the year: Tim Klein, Abilene, eighth grade

Junior college women’s coach of the year: Mitch Rolls, Labette County

Junior college men’s coach of the year: Tommy DeSalme, Cowley County

Women’s coach of the year, college: Ryan Showman, Kansas Wesleyan

Men’s coach of the year, college: Aaron Siebenthall, Ottawa

KBCA Hall of Fame teams: Hiawatha High girls, 1997-78/1978-79

KBCA Hall of Fame individuals: Kelly Krumsick, Frontenac, Pitt State; Carla Barto, Frontenac, Pitt State

Clint & Billie Hill Scholarships: Megan Foster, Waverly; Britlyn Beach, Ingalls; Noah Krueger, Washburn Rural

Randy Walling-Executive Director Scholarships: Karlee Wahlmeier, Concordia; Jacob Karsak, Derby

KBCA Scholarships: Kristen Beckman, Atwood; Payton Michael, Sabetha

Spalding Scholarships: Alexis Zehr, Burrton; Megan McClendon, West Elk; Harley Blaske, Macksville; Skyler Davis, Emporia

LaVetta Loring Memorial Scholarship: Samantha Fisher, Basehor-Linwood

Terri Ashida-Fields Memorial Scholarship: Neleh Davis, Olpe

KBCA All-Academic All-State

Austin Henry, Andover; Jaren Jackson, Augusta; Zach Davidson, Augusta; Quinn Buessing, Axtell; Hunter Peacock, Baldwin; Ethan Eckman, Baldwin; Riley Tinder, Basehor-Linwood; Shea Larson, Beloit; Jessica Meier, Beloit; Hudson Gray, Beloit; Brady Palen, Beloit-St. John’s-Tipton; Braden Dameron, Beloit-St. John’s-Tipton; Emily Eilert, Beloit-St. John’s-Tipton; Jadyn Rosebaugh, Beloit-St. John’s-Tipton; Brandon Bates, Beloit-St. John’s-Tipton; Gabe Ellis, Bucklin; Abby Dunn, Burlington; Jillian Vogel, Chanute; Gavin Hooper, Cherryvale; Alexis Umbarger, Cherryvale; Emily Ryan, Central Plains; Delaney Rugan, Central Plains; Nolan Streit, Clearwater; Drake Beatty, Clearwater; Kailey Shields, Colby; Jill Stephens, Colby; Hallie Vaughn, Colby; Brittany Foss, Colby; Jacob Williams, Concordia; Madison Pauly, Conway Springs; Peyton Fischhauser, Council Grove; Shyanne Allen, Council Grove; Luke Millman, De Soto; Coby Morton, De Soto; Jacob Karsak, Derby; Heather Mills, Derby;Jake Landis, Berean Academy; Zach Koontz, Berean Academy; Skyler Douglas, Emporia; Jerratt Bradley, Eudora; Connor Schmidt, Eudora; Kade Hackerott, Goddard; Makayla Brungardt, Eisenhower; Chance Omli, Eisenhower; Aly Chapman, Eisenhower; Spencer Maley, Eisenhower; Elizabeth Halderfer, Goessel; Alex Schremmer, Great Bend; Dylan Ruder, Hays; Kelsey Huggans, Campus; Jackson Humphreys, Hesston; Chandler Blackwell, Hoisington; Jackson Stoppel, Holcomb; Makenzie Kennedy, Jackson Heights; Kailea Smith, Horton; Tatum Lockwood, Horton; Meg Friday, Hutchinson Trinity; Hannah Schrock, Hutchinson Trinity; Alexis Flores, Hutchinson Trinity; Sierra Garcia, Hutchinson Trinity; Riley Porter, KC Piper; Carson Walter, Lincoln; Cade Schneider, Smoky Valley; Morgan Konen, Little River; Kadyn Davison, Maize South; Katie Wagner, Maize South; Antonio Barron, Manhattan; Aloera Ostermann, Manhattan; Zanaa Cordis, Manhattan; Bryar Helms, Marysville; Zach Haefele, Marysville; Alexis While, Marysville; Katherine Stucky, Moundridge; Daniel Kaufman, Moundridge; Brady Helm, Moundridge; Khylee Massey, Northern Heights; Connor Haresnape, Norton; Sarah David, Norton; Courtney Kearney, Olathe East; Gabrielle Deng, Blue Valley North; Ally Hoban, Blue Valley North; Molly Hartnett, St. Thomas Aquinas; Shawne Hendershot, Blue Valley North; Nick Blackford, Blue Valley North; Lexy Farrington, Blue Valley North; Jack Sheplak, Blue Valley North; Colby Jones, Osawatomie; Reis Moore, Ottawa; Cade Gollier, Ottawa; Gabrielle Cummings, Perry-Lecompton; Jenna Keller, Perry-Lecompton; Blaise Ball, Perry-Lecompton; Rylee Paramore, Perry-Lecompton; Johnny Goetting, St. Mary’s Colgan; Coin O’Brien, St. Mary’s Colgan; Andrew Lomshek, St. Mary’s Colgan; Noah Malone, Pratt; Brody Barr, Randolph-Blue Valley; Abby Brown, Central Heights; Hannah Reidy, Rural Vista; Hannah Wertenberger, Sabetha; Reed McHenry, Salina Central; Kadyn Cobb, Salina Central; Kale Schroeder, Sedgwick; Erica Hammes, Nemaha Central; Austin Ahlquist, Nemaha Central; Erica Brummer, Tipton Catholic; Brooke Hollerich, Tipton Catholic; Tara Ellenz, Tipton Catholic; Riley Polter, Seaman; Sophie Sparks, Seaman; Noah Krueger, Washburn Rural; Zoe Caryl, Topeka; Josh Dessenberger, Valley Center; Cooper Desormiers, Trego; Carter Minson, Trego; Megan Foster, Waverly; Lawson Vitosh, Classical; Cole Sinclair, Classical; Lauren Mathews, Wichita-Trinity; Emma Weber, Wichita-Trinity; Body Tweed, Jefferson County North; Madelynn Collins, Yates Center.